KONST / Oljemålningar / Oljemålning 12202029
*
nr 1220 2029
Greta Gerell
(1898-1982), Sverige
Oljemålning, Flickporträtt, "Fjorton år", 32x18, Signerad. Olja på pannå
Greta Gerell, svensk målare och grafiker född i Stockholm 1898, död 1982.
Följerätt
Utrop:
4.000 kr
Såld:
3.000 kr
Sista tid för bud online:
måndag 26 november 2018
kl 18:32:31
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
26/11 18:10:21
1
Vinnande bud
- Klassiska
26 nov
Klassiska
På vår klassiska auktion har vi äldre och antika ljuskronor, ljusstakar och möbler som stolar, speglar, byråar och bokskåp, svenskt och utländskt äldre och modernt måleri, silver, 1900-talsdesign av A ...
Läs mer om Klassiska
- Konstnär/Designer
Greta Gerell
Greta Gerell, svensk målare och grafiker född i Stockholm 1898, död 1982.
Läs mer om Greta Gerell
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: barnporträtt flicka flickporträtt greta gerell olja olja på pannå oljemålning oljemålningar porträttmåleri svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige
-
6163 Ojemålningar
2 st, Jan Ölander, Monogramsignerade, yttermått in..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 20:12
-
1010 Oljemålning
Alfred Prehn, Signerad, Hönsgård. Olja på duk, 64x..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 20:55
-
5423 Oljemålning
Anders Andrén, Skärgårdsmotiv, "Ejder". Signerad. ..//
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 19:16
-
1002 Oljemålning
Anders Bruno Liljefors (1923-1970), Sverige. Olja ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 18:55
-
1003 Oljemålning
Anders Bruno Liljefors (1923-1970), Sverige. Olja ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 18:56
-
6119 Oljemålning
Anders Lindholm (f. 1962). Komposition. Signerad, ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 18:37
*
Greta Gerell
Greta Gerell, svensk målare och grafiker född i Stockholm 1898, död 1982.
Läs mer om Klassiska
Läs mer om Greta Gerell
nr 1220 2029
Greta Gerell
(1898-1982), Sverige
Oljemålning, Flickporträtt, "Fjorton år", 32x18, Signerad. Olja på pannå
Greta Gerell, svensk målare och grafiker född i Stockholm 1898, död 1982.
Följerätt | |
---|---|
Utrop: | 4.000 kr |
Såld: | 3.000 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 26 november 2018 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
26/11 18:10:21 | 1 | Vinnande bud |
- Klassiska
26 nov
Klassiska
PÃ¥ vÃ¥r klassiska auktion har vi äldre och antika ljuskronor, ljusstakar och möbler som stolar, speglar, byrÃ¥ar och bokskÃ¥p, svenskt och utländskt äldre och modernt mÃ¥leri, silver, 1900-talsdesign av A ...Läs mer om Klassiska
- Konstnär/Designer
Greta Gerell
Greta Gerell, svensk mÃ¥lare och grafiker född i Stockholm 1898, död 1982.Läs mer om Greta Gerell
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: barnporträtt flicka flickporträtt greta gerell olja olja på pannå oljemålning oljemålningar porträttmåleri svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige
-
6163 Ojemålningar
2 st, Jan Ölander, Monogramsignerade, yttermått in..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 20:12 -
1010 Oljemålning
Alfred Prehn, Signerad, Hönsgård. Olja på duk, 64x..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 20:55 -
5423 Oljemålning
Anders Andrén, Skärgårdsmotiv, "Ejder". Signerad. ..//
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 19:16
-
1002 Oljemålning
Anders Bruno Liljefors (1923-1970), Sverige. Olja ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 18:55 -
1003 Oljemålning
Anders Bruno Liljefors (1923-1970), Sverige. Olja ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 18:56 -
6119 Oljemålning
Anders Lindholm (f. 1962). Komposition. Signerad, ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 18:37